YARATICI DRAMA EĞİTİMİ

Tozlu Sahne Harbiye olarak çocuklarımıza faydalı olmak adına onların farkındalığının gelişimine önem veriyoruz. Yıllardır verilen eğitim sonucu birçok gönüle dokunmanın en özel gururunu da yaşıyor olmak bir sonraki grupların ailemize dâhil olmalarının heyecanını da beraberinde getiriyor.

Temeli canlandırmaya dayanan yaratıcı drama oyunla ortaya konan kurgulardan ve bu kurgulardan yola çıkarak yapılan sorgulamalardan oluşur. Eğitim, tiyatro ve güzel sanatlar yaratıcı dramanın ana disiplinleridir.

Çocuklarla yapılan yaratıcı drama atölyelerinde bütünsel bir anlayışla süreç eğitimine yönelik ders içerikleri hazırlanır. Öncelikle bilişsel ve duyuşsal özelliklerinin farkında olma, kendini bir grup içinde ifade etme becerisi amaçlanır. Sosyal ve duyuşsal alana katkısı çok yüksek olan drama atölyelerine katılan öğrencilerimizin kendilerini beden dillerini kullanarak ifade etmeleri, girişime açık olmaları, beden farkındalığının yüksek olması, uyum ve eşzamanlılık becerileri güçlü olması, akıcı konuşmaları, paylaşmaya açık olmaları, estetik algıları gelişmiş olması, problem çözme becerileri güçlü olması hedeflenmektedir.

Çocuklar oyunda yenmeyi, yenilmeyi, başarmayı başaramamayı öğrenirler. Güçlü yetişkinliğin yolunun mutlu çocukluktan geçtiğine inanıyoruz. Bu yüzden küçükken oyunda kişilikleri gelişen çocukların geleceğin mutlu yetişkinleri olacağını söyleyebiliriz. Drama, çocuklara kendi hareketleri yoluyla zengin yaşantılar sunduğu için zihinsel gelişime katkı sağlar. Çocuk kendisini drama yoluyla başkasının yerine koyarak gerçek hayatta yapamadıklarını ya da özlediği ve yeniden yaşamak istediği olayları hayal gücünü kullanarak tekrardan yaşar. Çocuklar drama etkinlikleri sırasında kendilerine sunulan günlük yaşamları ile ilgili problemleri farklı şekillerde yeniden yaşarlar. Böylece problem çözme becerileri desteklendiği gibi olaylara farklı bakış açılarının geliştirmesi sağlanmaktadır. Drama, oyuna benzeyen, gerçeğe yakın ortamda çocuk, belirli bir rolü oynarken, role ilişkin, sözlü ve sözsüz olarak gösterdiği davranışlardan oluşur, onun iletişim ve dil davranış becerilerini zenginleştirir. Yeni kavramlar öğrenme imkanına sahip olurlar.

Tozlu Sahne Harbiye, çocuk ve genç yaratıcı drama eğitimleri, 7-17 yaştan itibaren başlamakta ve her çocuğun kendi yaş grubuna göre verilmektedir.

 

 

 

 

GENEL KAZANIMLAR

 

 • – Kendini tanımayı,
 • – Ötekini tanımayı sağlar ve
 • – Farkındalık kazandırır,
 • – Kendi başına düşünmeyi ve olaylara, olgulara eleştirel bakmayı sağlar,
 • – Grup içinde işbirliği yapabilme özelliğini geliştirir,
 • – Sosyal ve psikolojik duyarlılık yaratır,
 • – Konuşma, dinleme, okuma, yazma becerilerini geliştirir,
 • – Sözel olmayan iletişimin araştırılmasını sağlar,
 • – Yaratıcılık ve estetik gelişimi sağlar,
 • – Etik değerlerin gelişimini sağlar,
 • – Güven duygusunun gelişmesini sağlar,
 • – Bedenini tanımayı sağlar,
 • – Yeni davranışlar geliştirmeyi sağlar,
 • – Sanat formlarına karşı duyarlılık sağlar,
 • – Duygunun sağlıklı boşalımına olanak verir,
 • – Kendini ifade etmeyi sağlar,
 • – Bilgiye ulaşmaya ve onu kullanmaya istekli duruma getirir ve kendi öğrenme ritmini bulmayı sağlar.
 • – Sorumluluk almayı sağlar,
 • – Grupla yaratma keyfini ve eğlenmeyi sağlar.

 

 

 

 

 

EĞİTİM SÜRESİ:
Hafta içi veya hafta sonu seçenekleri ile 2’şer saat olmak üzere akademik takvime uygun olarak devam etmektedir. 4+4 olarak 2 dönemden oluşmaktadır.

Dönemin sonunda sertifika töreni ile kursumuz son bulur.

Sosyal Medyada Paylaş

Facebook
Instagram
Twitter
LinkedIn
YouTube
Abone Olun!
RSS

Katılmak İstiyorum

Ekim 2019 – Haziran 2020 arası

Hafta içi Salı Günleri

1. Grup 13:00-15:00

Hafta sonu Pazar Günleri
2.Grup: 11:00 – 13:00

Lotus Eğitim

Toplam: 2800 ₺
2 Saat

Not: ücret dönemlik alınmaktadır.

PINAR KARTALMIŞ

Tozlu Sahne Harbiye / Genel Sanat Yönetmeni

1984 İstanbul/Şişli doğumlu.

2007 yılından bu yana  seyirci olarak takip ettiğim  sinema ve tiyatro sektöründe ,  bir şeyler yapma gereksinimim üzerine  2010 yılından bu yana çalıştığım Tiyatro  ve Sinema sektöründe eğitimim ve deneyimim ile köklü ve büyük projelerde, çocuklarımızın kendini daha iyi ifade etmede ve geleceklerine emin adımlarla ilerlemelerinde faydalı olmak amacıyla çıktığım eğitim sürecin de bir çok deneyimler sonucu masal ve dramanın insan üzerindeki iyileştirici özelliğin olumlu yanlarını ortaya koyma ve onlardan fayda sağlamanın hayat üzerindeki bir takım sorunların üstesinden gelinimini deneyimleyerek öğrenmenin-öğretmenin keyfini hep birlikte yaşadık-yaşıyoruz. Özel kurum ve kuruluşlarda verdiğim eğitimler farkındalığımızı bir tık daha arttırması sonucu hayatı daha da keyifli kılıyor.  Bu bağlamda hem kendimizi tanıma süreci hemde çocuklarımıza yaklaşım yönlerimiz kuvvetleniyor.

Tiyatro sektörüne sahne alarak başladım. Ardından eğitim sürecinin olumlu yanlarını tecrübe edince insanlığa daha faydalı olma arzusu içinde tiyatro-drama eğitmenliği ile yoluma devam ettim. Çin masalları okuyarak masal serüvenine dahil olduğum süre içerisinde yine aldığım eğitimler edindiğim tecrübeler sonucu masal ve dramayı birleştirdim. Kurmuş olduğum sistemle Çocuklar üzerinde olumlu etki uyandırması ve birçok çocuk, genç, yetişkine olmak üzere hızlı bir iyileşme göstermesi merakımı ve ilgimi bu yönde ilerletti. Yönetmenlik olarak var olduğum sinema sektörüne faydalarını ayrıca gördüğüm sistem, beraberinde seminerleri de getirdi. Çeşitli kurum ve kuruluşlarda masal ve dramanın iyileştirici etkisi üzerine seminerler veriyorum.

Tozlu Sahne Harbiye tiyatrosu olarak ta (Tiyatro ve Drama) eğitimlerimiz devam ediyor.

PROJE ve İŞ ALANLARI :

Star Cumartesi eki tiyatro eleştirmenliği (eleştiri yazıları)

2018-2019 Eğitim yılı içerisinde ” Üsküdar Kaymakamlığı ve Milli Eğitim bakanlığı ortak yapım olarak düzenlenen ‘Liseler Arası Tiyatro Festivalinde’ Jüri Üyesi”

2009-2019 çeşitli özel okul ve belediyelerin bilgi evlerinde tiyatro ve drama eğitmenliği
2013 -2014 Üsküdar Belgeselleri Kısa Film Projesi Kapsamında (Valide-i Cedid Camii/ Yönetmeni )

2018 Mavera Eğitim ve Sağlık Vakfı (Bayanlara Özel Tiyatro/Eğitmeni)
2018 Mavera Eğitim ve Sağlık Vakfı ( 7-11 yaş arası Drama/Eğitmeni)
2018 Sultanbeyli Ensar Vakfı ( Bayanlara Özel Drama/Eğitmeni)
2014-2015 Kısa Tv Filmi Hadisler  (Komşusu Açken Tok Yatan Bizden Değildir. Oyuncu ve yönetmeni )
2015 M.E.B Ortak Yapımı Kısa Filmi  ( Baba Gitme/Y. Yardımcısı )
2016-2017 Lotus Eğitim kurumları ve Çin Kültür Merkezi ( Çin Masalları/Yönetmeni)

2be5d755-32c2-4125-b178-c122c655c28e
d5875dd0-0354-4554-9631-ad297184fc02
× Whatsapp