FOTOĞRAFÇILAR İÇİN
LIGHTROOM EĞİTİMİ

Günümüz dünyasında fotoğraf hayatımızın her anında, her alanında.

Nasıl ki bir kitap basılmadan önce düzenleniyor, bir şarkı albüme kaydedilmeye hazır hale gelmeden önce düzenleniyor, bir heykel sergilenmeden önce rötuşlanıyor, fotoğraflarınız için de aynısı geçerlidir.

Fotoğrafı çekiyorsunuz ama mutlaka küçük de olsa kusurlarını gidermek için kimi düzeltmeler yapmak gerekiyor.

Lightroom, sadece fotoğraf işlemeye yarıyor. Bu da hem hobi için hem de profesyonel anlamda fotoğrafçıların çok işine yarıyor. Birçok fotoğrafçı, fotoğraflarını hızlı ve güzel bir şekilde iyileştirebilmek için Lightroom kullanımını çok daha basit buluyor. Fotoğrafın ışığı, rengi, keskinliği, pozlaması ve daha bir çok özelliğini düzenlemek isteyen fotoğrafçıların büyük çoğunluğu için kurtarıcı bir program.

Eğitimin İçeriği:
* Lightroom’u tanıma, Tercihler (Preferences) ayarları,
* Fotoğrafları organize etme,
* Lightroom’a Fotoğrafları “Import…” etmek ve dikkat edilmesi gereken konular.
* “Library” (kütüphane) mödülü
* Lightroom’da “Catalog” (katalog) nedir, nasıl kullanılır?
* “Collection” (koleksiyon) nedir, nasıl kullanılır?
* Catalog ve Collection farkları, ne zaman hangisi kullanılır
* Filtre kullanarak fotoğrafları organize etme
* “Tethered Capture” ile fotoğraf makinanızı bilgisayarınıza bağlayıp, kontrol etme
* “Develop” modülüne giriş, Lightroom içinde fotoğrafları düzenleme
* İleri seviye “Develop” modülünü kullanma
* Histogram nedir, nasıl kullanılır
* Beyaz dengesini ayarlama
* Fazla veya Az pozlanmış bir fotoğrafı düzenleme,
* Fotoğraflarda yerel ve genel iyileştirmeler yapma
* Ufuk çizgisini düzletme ve Lens dışbükey ve içbükey bozulmaların giderilmesi (Barrel Distortion, Pincushion Distortion, Crop, Straighten Image)
* Düzenleme yapılan resmi kaydetme

Bu kursumuz, Adobe Lightroom’un avantajlarını kullanarak fotoğrafçılığınızı bir üst seviyeye çıkarmanızı sağlayacaktır.

NOT: Katılımcıların kendi bilgisayarlarıyla, güncel Adobe Lightroom kurulu olarak derse katılımları gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş

Facebook
Instagram
Twitter
LinkedIn
YouTube
Abone Olun!
RSS

Katılmak İstiyorum

Ozan TÜZÜN

Yaratma tutkusu sadece bir seçim değil aynı zamanda bir süreçtir. Sanat sadece bitmiş ürün ile tanımlanmamaktadır, ancak süreç ile insan yaratma eylemine girmektedir.

Işık ile iz bırakmak: Fotoğraf. Benim fotoğraf çekmeye başlamam form ve doğaya olan tutkumdan başlar. İyi bir fotoğrafçı olmak demek doğayı ve insanı gözlemlemek demektir.

Fotoğraf ile ciddi anlamda ilgilenmem 1998 yılında Amerika’da Globalspeak firmasıyla başladı. Dergi ve reklam çekimleri ve çalışmalarına yoğunlaşınca fotoğraf çekimi ve fotoğraf işleme konusunda bir çok deneyim sahibi oldum.

Photoshop’u bilmeden günümüzde fotoğrafçılık alanında ilerlemek de zor. Eskilerin karanlık odası günümüzde Photoshop veya Lightroom olarak karşımıza çıkıyor. Üniversite yıllarında grafik ve tasarım derslerinde kullanmama rağmen Photoshop’u profesyonel anlamda kullanmaya başlamam 1998 yılında Amerika’da Globalspeak firmasıyla başladı.

Reklam çalışmalarım dergiler için fotoğrafların hazırlanması ve rötuşlanması alanlarında oldu. Bu çalışmalar sırasında fotoğraf çekimi konusunda da birçok deneyimim oldu.

2001 yılında Renderosity dergisine bir makale yazmam istendi. Daha sonra Türkiye’de çeşitli reklam firmalarında çalışmalarım oldu.

Dört yılı aşkın süre Burak Bulut Fotoğraf Atölyesinde Photoshop, Lightroom, İleri Fotoğrafçılık eğitimleri verdim. Bunların yanında, Renk Teorisi, Siyah Beyaz fotoğrafçılık konularında da düzenli olarak ayda bir veya iki kere workshoplar düzenledim. Profesyonel olarak dış çekim, portre, headshot, moda çekimleri yapmaktayım. Aynı zamanda, yirmi yılı aşkın süren Photoshop ve ileri fotoğrafçılık deneyimlerimi Lotus Eğitim Kurumlarında kursiyerlerimle paylaşıyorum.

 

Öncesi

Sonrası

× Whatsapp